Aktualności

Wpływ technologii blockchain na systemy back office

15 kwietnia 2023 w Podpowiedzi

Jak zaadaptować nowoczesne rozwiązania technologiczne w biznesie? Na to pytanie starają się odpowiedzieć zarówno specjaliści w dziedzinie ich rozwoju, jak i właściciele firm. W tym artykule postaramy się przybliżyć jedno z nowoczesnych rozwiązań , które może w niedalekiej przyszłości pozytywnie wpłynąć na tempo szeregu procesów oraz obniżyć koszty ich obsługi. Czytaj dalej!

Systemy mające usprawnić funkcjonowanie biznesu są wciąż usprawniane lub zastępowane przez ich coraz bardziej funkcjonalne odpowiedniki. Nowe technologie w back office to już standard. W tym artykule przybliżymy jedną z dostępnych na rynku technologii, która mogą usprawnić pracę i pozytywnie wpłynąć na obniżenie kosztów działań. Technologia blockchain, którą się tu zajmiemy, to system związany z bezproblemowym i bezpiecznym przetwarzaniem i przechowywaniem danych. Omówimy zastosowanie blockchain w back office i przedstawimy korzyści, jakie może dać jego implementacja.

Czym jest blockchain?

Zacznijmy od wyjaśnienia samej definicji tego pojęcia. Jednym z głównych zadań nowych technologii w back office, jak i wszelkich innych dziedzinach zajmujących się danymi, jest zwiększenie ich bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno ich zdobywania, jak i przechowywania oraz późniejszego wykorzystania wdo rozmaitych celów biznesowych. Jakie są główne cechy technologii blockchain? Działa ona na bazie zdecentralizowanego systemu baz danych przesyłanych w modelu komunikacyjnym peer-to-peer (P2P). Mówiąc prościej, jest to sieć komputerowa pozwalająca dzielić się informacjami z wykorzystaniem urządzeń posiadających takie same uprawnienia. Warunkiem poprawnego i pełnego przepływu plików jest aktywny host, czyli komputer, z którego przesyłane są dane. Reguła działania blockchainu w back office umożliwia nadpisywanie historii danych i rejestrowanie każdego takiego działania, co w znaczący sposób zwiększa ich bezpieczeństwo i wyklucza niepożądane czy szkodliwe działania. Pozwala to bowiem śledzić kto i kiedy dokonywał zmian w pliku, dzięki czemu w znaczący sposób spada możliwość przeprowadzenia na nim niepożądanych operacji przez osoby trzecie.

Dlaczego warto zastosować blockchain w back office?

Technologie, o których mówimy,  mogą mieć kluczowe znaczenie w bezpiecznym procesowaniu danych do różnych celów, takich jak np. transakcje, czy formalności prawne. Nowe rozwiązania takie jak wspomniany blockchain, wydają się idealnym systemem do współpracy z obecnymi klientami firmy, jak i wartością dodaną, która może stanowić przewaga konkurencyjna przy pozyskiwaniu nowych klientów. To jednak nie wszystko. Zaplecze przedsiębiorstwa jest przecież często jednym z kluczowych elementów, na które zwracają uwagę potencjalnie kontrahenci. Dlatego stosowanie nowoczesnego systemu, który zapewnia bezpieczeństwo przy niskich kosztach eksploatacyjnych może pomóc zespołowi front office, odpowiedzialnemu za interakcje z potencjalnymi i obecnymi partnerami biznesowymi we wskazaniu zalet płynących z wybrania właśnie ich oferty. Jakie są zatem najważniejsze zalety omawianej technologii, ? Oto one!

  • Firmy korzystające z tego rozwiązania nie muszą używać innych, scentralizowanych baz przechowująych dane. System, na którym opiera się blockchain, jest całkowicie zdecentralizowany, jednocześnie dbając o autentyczność i wiarygodność przesyłanych w nim danych. To świetna metoda zapewniająca integralność danych i dająca wgląd w historię zachodzących w nich modyfikacji.
  • Tworzący się łańcuch jest niemożliwy do niezauważalnej modyfikacji. Znaczy to, że jeśli nowe informacje, tzw. bloki, zostały nadpisane w pliku, już trwale pozostanie ślad zawierający nie tylko informację o zmianach, ale także użytkowniku, który ich dokonał. Dotyczy to tak back, jak i front office’u. Jawne śledzenie zmian  zniechęca do oszustw i pozwala je szybko namierzyć w celu wyciągnięcia konsekwencji.
  • Technologia typu blockchain wymaga od wszystkich użytkowników przestrzegania ściśle określonych i wcześniej ustalonych zasad. Po ich skonfigurowaniu algorytmy wręcz wymuszają od wszystkich ich respektowanie.
  • Technologia umożliwia zarządzanie uprawnieniami do procesowania danych, pozwalając na tworzenie grup osób o różnym poziomie dostępu.
  • System blockchain, w ramach którego jego użytkownicy sami są strażnikami panującego w nich porządku, a wszelkie działania w nich możliwe do monitorowania pozwalają na większe bezpieczeństwo danych.
  • Niewątpliwą korzyścią wynikającą z faktu oparcia zarówno back, jak i front office’u organizacji na zdecentralizowanym układzie, są również kwestie finansowe – to po prostu rozwiązanie ekonomiczne.

Stawiając na nowoczesne technologie, inwestuje się w przyszłość swojej firmy. Blackchain to rozwojowa technologia dla biznesu, którą warto wykorzystać w swojej działalności!

Zmień język